15 skuadrat më të vlefshme në botë, kryeson Liverpool

Është publikuar së fundit renditja e top-15 klubeve të futbollist më të vlefshme në botë nga “Transfermaket” dhe “Givemesport”.

Është skuadra e Liverpoolit ajo që ka rrëmbyer primatin e renditjes pas nënshkrimeve të fundit me Thiago Alcantara dhe Diogo Jota duke iu forcuar kështu shifrës prej 1 miliard funteve.

Skuadra e Jurgen Klopp ndiqet po ashtu nga një skuadër tjetër angleze e cila është Manchester City që kap vlerën prej 933.14 milionë, ndërsa në pozitën e tretë rendite Barcelonë e cila kap vlerën prej 916.29 milionë funte.

Renditja e plotë:

15. Napoli (£531.16 milionë)

14. Borussia Dortmund (£534.38 milionë)

13. Arsenal (£581.45 milionë)

12. Juventus (£593.28 milionë)

11. Inter Milan (£660.69 milionë)

10. Tottenham (£697.1 milionë)

9. Atletico Madrid (£702 milionë)

8. PSG (£706.41 milionë)

7. Man United (£719.46 milionë)

6. Bayern Munich (£755.96 milionë)

5. Real Madrid (£789.48 milionë)

4. Chelsea (£825.93 milionë)

3. Barcelona (£916.29 milionë)

2. Man City (£933.14 milionë)

1. Liverpool (£986.67 milionë)

SHPËRNDAJE