Arbër Zaimi: Shpendi u betua para varrit të Astrit Deharit se nuk do ta lëshojë kurrë Vetëvendosjen

Një prej figurave të rëndësishme të Lëvizjes Vetëvendosjes, Arbër Zaimi ka zbuluar një detaj interesant për Shpend Ahmetin, gjatë një intervistë dhënë për ABC News.

Ai tha se zhgënjimi me largimin e Ahmetit nga Vetëvendosje është e madhe. Sipas tij, Kryetari i Prishtinës ishte betuar para varrit të Astrit Deharit se kurrë nuk do ta lëshojë Vetëvendosjen.

Arbër Zaimi ka goditur Shpend Ahmetin që dy ditë më parë dha dorëheqje nga gjitha funksionet brenda Lëvizjes Vetëvendosje.

“Shpendi ka zhgënjyer thellësisht aktivistët tanë”, deklaroi Zaimi për televizionin tiranas, ABC News.

Ai shtoi se është e çuditshme kjo dorëheqje, pasi sipas tij, Shpend Ahmeti kishte dhënë garanca publike se nuk do të vepronte kurrë kështu.

“Z. Ahmeti para disa muajsh ishte betuar para varrit të aktivitetit Astrit Dehari se nuk do ta braktiste kurrë Vetëvendosjen”, tha ai.

Arbër Zaimi shtoi se i mbetet tashmë Lëvizjes Vetëvendosje se si do të veprojë; a do të dalë në opozitë në Komunën e Prishtinës apo si të veprojë me tej.

Ai ka zhvlerësuar politikisht nismën e Ahmetit dhe të tjerëve që pritet të formojnë një parti të re politikë.

“Unë nuk besoj se këta që po dalin mund ta dëmtojnë elektoralisht Vetëvendosjen. Kjo pasi që po të kishin ata peshën që pretendojnë që e kanë, do të garonin brenda Lëvizjes Vetëvendosje dhe z. Kurtit konkretisht”.

SHPËRNDAJE