Bota e ndarë rreth sulmeve në Siri, vendet pro dhe kundër

SHBA, Franca dhe Britania e Madhe kanë realizuar një sulm ajror në Siri si hakmarrje ndaj dyshimeve për përdorimin e armëve kimike kundër popullsisë civile në Douma javën e kaluar.

Por shtetet në arenën ndërkombëtare janë ndarë në mendimet e tyre nëse sulmi ishte i drejtë apo jo.

Ja shtetet që mbështesin sulmin ajror në Siri janë:(Kliko mbi link dhe shiko pamjen e plotë ⤵⤵⤵)

– Shtetet e Bashkuara

– Mbretëria e Bashkuar

– Franca

– Gjermana

– Turqia

– Arabia Saudite

– Katari

– Kanadaja

– Japonia

– Australia

– Izraeli

– Shqipëria

– Kosova

Shtetet që kundërshtojnë sulmet në Siri

– Regjimi sirian

– Rusia

– Irani

– Kina.

 

  • ETIKETIMET
  • 1
SHPËRNDAJE