E pabesueshme se cilat shtete kanë krijuar aleancë kundër SHBA-ve!

Turqia, Rusia dhe Irani do të mbajnë një takim të nivelit të lartë në Soçi më 22 nëntor për të diskutuar situatën në rajonet Afrin dhe Idlib të Sirisë, tha Presidenti Rexhep Tajip Erdogan.

Erdogan, Presidenti iranian Hassan Rouhani dhe Presidenti rus Vladimir Putin do të vijnë së bashku pothuajse një javë pas takimit Erdogan-Putin në Soçi.

“Ne, si Turqia, Rusia dhe Irani, dëshirojmë vazhdimin e procesit të Astanas. Ne do të bashkohemi në nivelin e liderëve më 22 nëntor. Një ditë para nesh, ministrat tanë të jashtëm do të mbajnë bisedime përgatitore. Do të kemi mundësinë të shqyrtojmë zhvillimet e fundit veçanërisht në Afrin dhe Idlib,” u tha Erdogan gazetarëve në bordin e fluturimit të tij të kthimit nga Katari vonë më 15 nëntor.

“Unë besoj se ky takim do të jetë shumë i rëndësishëm,” shtoi ai.

Shefat e stafit të përgjithshëm të të tre vendeve do të vijnë së bashku në Soçi për të diskutuar aspektin ushtarak të zhvillimeve të fundit në Afrin dhe Idlib, tha Erdogan, raporton “Hurriyet Daily News”, transmeton Periskopi.

Turqia, Rusia dhe Irani ranë dakord si pjesë e Procesit të Astanës për të monitoruar armëpushimin midis regjimit sirian dhe grupeve të armatosura të opozitës nëpërmjet ngritjes së katër zonave të shkyçjes. Turqia dhe Rusia u ngarkuan për të vëzhguar armëpushimin në Idlib, me ushtrinë turke duke punuar për të ruajtur “pikat e vëzhgimit” brenda rajonit të mbajtur nga rebelët.

“Siç e dini, kjo çështje e krijimit të 12 pikave të vëzhgimit është një çështje e ndjeshme. Në këto pika, ne tregojmë fleksibilitet ndaj kërkesave të Rusisë dhe madje edhe të Iranit. Por ne nuk marrim parasysh kërkesat e Iranit për Afrin. Sepse Rusia na bëri premtime për tërheqjen nga Afrin në Samitin e G20 në Hamburg,” tha Erdogan.

Ai gjithashtu vuri në dukje se zyrtarët rusë treguan se ata mund të toleronin lëvizjet e mundshme nga Turqia në përgjigje të “kërcënimeve dhe provokimeve”.

“Ne e vlerësojmë Afrinin nga kjo perspektivë. Mbrojtja e strukturës demografike në Afrin është ndër ndjeshmëritë tona,” tha ai.

Erdogan theksoi se Ankaraja dhe Moska ranë dakord të mbajnë koordinimin midis proceseve të Astana dhe Gjenevës që synojnë të zgjidhin luftën siriane, duke përsëritur qëndrimin e Turqisë kundër YPG dhe Partisë së Bashkimit Demokratik (PYD).

“Nuk do të ketë lëshime për këtë. Ne, Turqia, nuk do të jemi kurrë në tavolinën ku edhe organizatat terroriste janë të pranishme. Kjo vlen edhe për Gjenevën dhe Astanën. Nëse ka një organizatë terroriste, askush nuk duhet të presë praninë tonë. Në politikë ekziston një çështje e nderit dhe ne kurrë nuk do të japim koncesione për nderin e politikës. Këtë i kam thënë Putinit,” tha ai.

Lidhur me një marrëveshje midis Putinit dhe Presidentit të SHBA’së Donald Trump – duke nënvizuar nevojën për të nisur përpjekjet për një “zgjidhje politike”, Erdogan përsëriti thirrjen e tij për një “tërheqje të plotë të të gjitha trupave ushtarake” në Siri, kështu që negociatat mund të rifillojnë.

“Ne do të bëjmë gjithçka që është e nevojshme për një zgjidhje politike. Kombet e Bashkuara do të përfshihen gjithashtu. Le t’i bëjmë këto hapa,” shtoi Erdogan.

Presidenti turk gjithashtu kujtoi se SHBA’të ofruan armë të rënda dhe municione YPG (ushtrisë kurde) dhe “më shumë se 3.500 kamionë”, ndërsa SHBA ka gjithashtu 13 baza ushtarake brenda Sirisë dhe po ndërton një tjetër në Raka./Periskopi/