Historia e grupeve shqiptare të drogës dhe trafikimit në Britani, shpesh herë shtireshin se janë nga Kosova

Bandat shqiptare që kontrabandojnë dërgesa të mëdha të kokainës nga Evropa për në Mbretërinë e Bashkuar kanë ndryshuar mënyrën e të funksionarit.

Droga është më e lirë që nga vitet 1990 dhe më e pastër se sa ishte për një dekadë, pasi bandat shqiptare përdorin ligjet e shitjes me pakicë për të tërhequr industrinë Britanike për 5 miliardë euro kokainë.

Mijëra shqiptarë arritën në Britani të Madhe në fund të viteve 1990 dhe në fillim të viteve 200 gjatë një krize refugjatësh.

Sipas raportimit të TheSun, mes tyre shumë shqiptarë që pretendonin se ishin kosovarë, përshkruar si rasti më i madh i kalimit të kombësisë në historinë e kohëve të fundit të migracionit në Mbretërinë e Bashkuar.

Aty përfshihej edhe një grup i vogël i veteranëve të luftës. Shumë prej tyre filluan të punonin si staf të hyrja e lokaleve të ‘seksit’ në Londër dhe tregtisë së varfër që bëhej në Soho- atëherë e dominuar nga mafia malteze.

“Shqiptarët filluan të punojnë së bashku parasë e të thuhet se ata shpejtë morën përsipër edhe prostitucionin në Londër. Për oficerët e policisë në teren ishte sfidë përdorimi i dhunës brutale të shqiptarëve, veçanërisht ën drejtim të grave të tyre të trafikuara, të cilat tronditën tregtinë e seksit. Paul Holmes, një ish-inspektor i policisë dhe kreu i njësisë së trafikimit seksual, Scotland Yard përshkroi se si brutaliteti i shqiptarëve tronditi ekipin e oficerëve”, thuhet tutje në raportim.

Yard citohet të ketë thënë se ‘me shqiptarët po përdornin nivelin më të lartë të dhunës në drejtim të grave.

“Shumë gra u lënduan rëndë, në mënyrë të çmendur. Shumica e grupeve të krimit të organizuar që udhëhiqnin grupet e prostitucionit shkaktonin dhunë në drejtim të grave. Zakonisht rriheshin tek këmbët, ku mbuloheshin me çorape. Tregtia e seksit në Londër është një treg shumë i madh. Frika jonë më pas ishte ata do të thoshin se gjithashtu mund të përsëritet i njëjti model, por në fusha të tjera të krimit, ndër to narkotikët”, shtoi ai.

Në vitin 1999, aplikantët e azilit të kategorizuar nga ish-Jugosllavia (Kosova, Serbia dhe Mali i Zi’ ishin më të lartat në 17% apo 91.200 persona dhe pastaj në tetë% apo 98.900 në vitin 2000.

Tony Smith, ish-drejtor i përgjithshëm i Forcave Kufitare të Mbretërisë së Bashkuar shpjegoi se si zyrtarët e emigracionit besonin se shqiptarët po pretendonin se ishin kosovarë në një shkallë të madhe gjatë asaj periudhe.

“Kishte numra rekord dhe shumë prej tyre thonin se ishin kosovarë, apo thjeshtë pretendonin. Ne nuk kishim kohë, madje as kompjuterë në atë kohë për t’i përpunuar ato siç duhet. Ishte ndoshta rasti më i madh i ndërtimit të kombësisë që hiset parë ndonjëherë.”, tha ai.

Kriminelët e dhunshëm brutalë, duke tregtuar reputacionin e tyre si veteranë të Luftërave Ballkanike, u shpërngulën shpejt nga kontrabanda e njerëzve në armë dhe drogë në Britani të Madhe.

Në Evropë ata u bënë aleatë të bandave turke dhe italiane si zbatues, njerëz të varfër dhe trafikantë të heroinës nga Afganistani.

Pastaj ata filluan të merren me kanabis duke rritur ‘vendet e fuqishme të drogës’. Madje ata tentuan të merrnin kontrollin e tregut të paligjshëm të marihuanës në Londër, në fillim të viteve 2000.

Madje raportohet se shumë prej kriminelëve ishin mbledhur b ashkë në një ‘qendër të thirrjeve 24/7 për të kryer këto shërbime në qytetin Kent.

Nga raporti i agjencisë anti-drogës në Bruksel në fillim të muajit u tha se Britania është kryeqytet i kokainës në Evropë. Madje thuhet se përmbytja e kokainës së lirë në Britani po nxit normat e vetëvrasjes.

Shqiptarët tani përbëjnë totalin e dytë më të lartë të shtetasve të huaj në burgjet e Britanisë ku 760.433 prej tyre janë të lidhur me drogë.

Të njohur si ‘Mafia Shqiptare’ grupet e ashpra funksionojnë në mënyrë tradicionale, si kodi i ‘besës’ për të mbajtur premtime nga  kanuni.

Në Britani droga thuhet të jetë më e lira në gati 30 vjet. Janë partnerë të kokainës në ‘Ndrangheta’ italiane dhe furnizuesit e Amerikës Latine.

Britani e Madhe është partneri i dytë më i madh tregtar për Roterdamin, porti më i madh në Evropë, ku shërbehen 16 milionë tonë mallra çdo vit, raporton The Sun, shkruan Indeksonline.

Konsumi i madh i bananeve nga Amerika Qendrore dhe Jugore, ka qenë një metodë kyçe për bandat e drogës në Britani që të fshehin kokainën.

Tutje raportohet se si një nga bandat me kriminale udhëhiqet nga një shqiptar 33 vjeçar, i cili u fotografua në një plazh. Grupi posedon një grumbull pasaportash mashtruese bullgare që u jepen për udhëtime pa viza anembanë BE-së.

Një bandë në Mançester kryesohej nga Mevlan Gjeta, që përfshihej në kokainë, 33 vjeçar i cili u burgos për tetë vjet në 2016-ën, bashkë me 19 anëtarë të tjerë të bandës./Indeksonline/