Kjo është definitivisht mënyra më e shpejtë dhe më e shëndetshme për të hequr 20 kg nga pesha juaj!

Humbja nga pesha mund të jetë një proçes shumë i mundimshëm dhe tashmë këtë e dinë të gjithë. Duhet të jesh e motivuar dhe e dedikuar në rrugën që sapo ke nisur.

Të biesh pak nga pesha është diçka e lehtë por nëse do të biesh në mënyrë drastike duhet shumë punë. Rëndësi ka që të filloni, vendosini vetes një pikësynim dhe përpiquni ta arrini atë.

Si të humbisni 22 kg ose dhe më shumë: Përgatituni dhe bëni një plan. Si në çdo fillim të një diçkaje të re duhet të përgatiteni si emocionalisht ashtu edhe mendërisht.(Kliko reklamen dhe shiko pamjen) 

Sepse sa më shpejt të përgatiteni aq më shpejt do i arrini rezultatet që dëshironi. Ja disa gjëra që duhet ti keni në mëndje:Të humbassësh një numër të madh peshe është një angazhim me kohë të plotë.Duhet ti dedikohesh çdo ditë!Mos e merrni fundjavën pushim.Duhet ti dedikoni kohën tuaj por gjithashtu duhet të keni dhe durim.

1. Futni në jetën tuaj zakone të reja
Përfshini zakone të reja që do ju bëjnë më të shëndetshme se më parë. Ju mund të përfshini, për shembull, një shëtitje të shkurtër gjatë pushimit tuaj në punë ose pini një gotë uji plus .Do të vini re ndryshime të mëdha pas një kohe!

2. Filloni me diçka që ju pëlqen
Ju gjithashtu mund të filloni me disa gjëra që ju pëlqen të bëni. Nëse ju pëlqen karrota, hani më shumë prej tyre! Nëse ju pëlqen shëtitja me biçikletë, atëherë përdoreni atë çdo ditë! Kjo do t’ju ndihmojë të jeni të përgatitur për ndryshimet që do hasni më vonë.

3. Ndrysho atë çfarë ha
Sigurohuni që të ndaloni të hani ushqime të përpunuara ose ushqime të paketuara. Ju duhet të hani më shumë kokrra, fruta, mish, perime etj. Ushqimet e përpunuara janë të bollshme në kalori, sheqer dhe kripë. Nëse do përpiqeni të përgatitni ushqimin tuaj në shtëpi, do të keni një dietë më të shëndetshme. Shmangni etiketat mbi ushqimet që thonë se është e shëndetshme, sepse me siguri nuk është!

4. Hani porcione të moderuara
Mundohuni të mos hani më shumë se duhet! Duhet të hani kur duhet dhe përpiquni të dëgjoni trupin tuaj! Nëse ende ndiheni i uritur pas një vakt , pini një gotë ujë. Pastaj, prisni 20 minuta. Stomaku dhe truri juaj do të kenë më shumë kohë për të kuptuar nëse jeni të uritur apo jo.

5. Ngadalësoni
Ju duhet t’i kushtoni vëmendje vaktit tuaj dhe duhet të hani ngadalë! Përtypni gjithçka shumë mirë. Do të shihni se si do ta shijoni më shumë ushqimin tuaj. Ju do të vini re çdo erë, cilësi dhe aromë!

6. Pini më shumë ujë
Uji është shumë i rëndësishëm. Kur nuk pimë ujë mjaftueshëm, ngadalsohemi, ndihemi më të lodhur dhe më të uritur. Ndalo pirjen e sodave dhe lëngjeve dhe përpiquni të pini më shumë ujë. Do keni më shumë energji për të përballuar ditën.

7. Mos i hidhni sheqer kafes
Duhet të ndaloni duke i hedhur sheqer kafes suaj! Megjithatë, mund të përdorni qumësht ose kremra. Sheqeri rrit insulinën tuaj dhe trupi juaj do të ketë më shumë yndyra.

8. Shto një pjatë shtesë me perimeve çdo ditë
Perimet janë ‘një domosdoshmëri’ në qoftë se ju doni të humbni peshë, sidomos ato me gjethe jeshile. Ju do të furnizoni organizmin tuaj me shumë fibra, vitamina dhe minerale. Mundohuni t’i hani më shumë!

9. Pini alkool vetëm në fundjavë
Alkooli përmban shumë kalori. Sigurohuni që të pini vetëm gjatë fundjavës. Pini nga 1 deri në 3 gota. Nëse keni miq të mirë, ata nuk do t’ju shtyjnë të pini më shumë dhe ata do t’ju mbështesin gjatë udhëtimit tuaj. Ju gjithashtu mund të ndihmoni veten në qoftë se ju ofroni për të përzënë në një natë jashtë.

10. Hiqini karboidratet nga mëngjesi juaj
Në rast se doni të humbni më shumë paund, ndoshta keni një ndjeshmëri shumë të ulët të insulinës. Sigurohuni që të merrni perime, yndyrna të shëndetshme dhe proteina për mëngjes. Ju gjithashtu mund të përgatitni një smoothie me gjysëm filxhan fruta si: boronica, manaferra, luleshtrydhe dhe mjedra. Përfshini edhe zarzavate. Gjumi juaj gjithashtu do të përmirësohet me këtë rutinë!/shije.al/

SHPËRNDAJE