Kush është dashnorja e Faton Topallit në Kuvend?

Një nga aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje, me inicialet D.A, ka reaguar ndaj deputetit Faton Topalli, i cili së fundi ka folur për barazi gjinore.

Aktivistja e VV-së thotë se Topallit më mirë i bie ta trajtojë gruan e tij me dinjitet.

Tutje ajo thotë se “ndoshta e konsideron që duke ia bërë një ortake deputete i kontribuon barazisë gjinore”.(Shtyp mbi pamjen e mëposhtme dhe shikoje ⤵)

Postimi i plotë i aktivistes së VV-së:

“Faton Topalli po flet për barazinë gjinore por kishte qenë mirë që ta fillojë nga shtëpia e vet, ta trajtojë gruan e tij me dinjitet. Apo ndoshta e konsideron që duke ia bërë një ortake deputete i kontribuon barazisë gjinore?? Hipokritët janë t’padurueshëm”

Fjala është për amadamentin e propozuar nga deputetja e LDK-së, Mimoza Kusari-Lila, që parasheh futjen e 40 për qind të femrave në bordet e ndërmarrjeve private, ka ngjallur debat të ashpër ‘pro’ dhe ‘kundër’ këtij propozimi.

Megjithatë, amendamenti 12, edhe pse pa përkrahjen e Komisionit funksional, mori 50 vota ‘për’, 35 ‘kundër’ dhe 5 abstenime./tribunachannel/

SHPËRNDAJE