Kushti i ri i LDK-së për Vetëvendosjen

A lawmaker of the opposition party Albin Kurti argues after pepper spraying Kosovo's prime minister Isa Mustafa, during a parliament session in the capital Pristina on Tuesday, Nov. 17, 2015. Kosovo opposition used tear gas and pepper spray inside parliament and pelted police with rocks and pink paint outside the building in another attempt to force the government to renounce recent deals with Serbia and Montenegro.(AP Photo/Visar Kryeziu)

LDK-ja duket të jetë larg një koalicioni me Vetëvendosjen. Pasi më herët në LDK thoshin se Vetëvendosje do të duhej ta njihte figurën e presidentit Ibrahim Rugova, tash kanë dalë me një kusht të ri.

Avdullah Hoti, shefi i Grupit Parlamentar të LAA-së, ka thënë se Vetëvendosje fillimisht duhet të kërkojë falje për të gjitha veprimet e dhunshme që ka bërë, gjuajtjen e gazit lotsjellës e koktej molotovit për Policinë e Kosovës, thyerjen e institucioneve, e pastaj do të lëvizin përpara për një bashkëpunim me ta.

Edhe më e vështirë për t’u arritur ky koalicion mbetet mosgatishmëria e LDK-së për të hequr dorë nga temat e mëdha, siç janë demarkacioni, dialogu me Serbinë, që janë temat kryesore të cilat janë kundërshtuar fuqishëm nga Lëvizja Vetëvendosje.

“Të kërkojnë falje qytetarëve të vendit, LDK-së e kryeministrit. Kryeministri është sulmuar në familje në shtëpinë e tij. Është gjuajtur me koktej. Është sulmuar vetura e tij. S’ka qenë sulm me vezë apo sulm simbolik, por ka qenë sulm që ka pas mundësi të shkaktojë vdekjen e kryeministrit dhe stafit të tij”, ka thënë Hoti për Kohavision.

SHPËRNDAJE