Lista Serbe flet për largimin nga Qeveria e Kosovës

Kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq, i ka thënë Radio Televizionit të Serbisë se ai do të shqyrtojë pjesëmarrjen e mëtejshme në Qeverinë e Kosovës

“Ne do të marrim një vendim të mençur, do të udhëhiqemi nga interesat e qytetarëve”, ka thënë Rakiç, shkruajnë mediat serbe. Sipas medieve serbe, “dhuna dhe sulmi i forcave speciale të Kosovës i kanë shqetësuar serbët në veri të Kosovës”.

E Goran Rakiq ka thënë se “ky nuk ishte vetëm sulm brutal klasik por një sulm terrorist më shumë mbi popullin të paarmatosur serb”. (Kliko mbi reklamë dhe shiko pamjen e plotë ⤵).

Reagimi i tij vjen pas arrestimit të drejtorit të të ashtuquajturës Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, nga njësia speciale e Policisë së Kosovës në pjesën veriore të Mitrovicës.

Gjuriq pas arrestimit u dërgua në stacionin e Policisë në Prishtinë dhe më pas është dëbuar për në Serbi.

 

SHPËRNDAJE