Mediat serbe tronditin Kosovën, ja çfarë po bën Britania për ta futur Kosovën në kaos

Përmes shërbimit të tij MI6, Britania e Madhe është e përfshirë drejtpërdrejt në ngritjen e tensioneve në Kosovë dhe pengimin e vizitës së presidentit serb Aleksandar Vucic në Veri të Mitrovicës, raporton Vecernje Novosti

Gazeta thotë se britanikët mbetën mbrojtësit më të fortë të marrëveshjes për demarkacionin midis serbëve dhe kosovarëve dhe me punën e tyre të agjencive në këtë fushë, ata kërkojnë të komprometojnë një marrëveshje të qëndrueshme mes të dy palëve për të cilën erdhi presidenti i Serbisë.

Ministri i Jashtëm serb Ivica Dacic tha se pengimi i Vucicit po ndiqet nga përfaqësues të një vendi shumë me ndikim në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, ndërsa nuk bëhet fjalë për SHBA’të, Rusinë, Francën apo Gjermanë.
“Është padyshim një veprim i koordinuar që inkurajon të gjithë ata në Kosovë që të arrijnë një marrëveshje paqeje,” tha Dacic.

Analisti Dragomir Andjelkovic tha se britanikët kanë dy qëllime, ku i pari është të përdorin Ballkanin si një monedhë për t’u përpjekur me gjermanët dhe të thonë se nëse ata bëjnë një problem me Brexit dhe dalin nga BE, ata mund të “ndeqin zjarrin”.

“E dyta është se ata gjithmonë punojnë kundër rusëve dhe aktualisht janë më pro-shqiptar, madje edhe më shumë se amerikanët”, tha Andjelkovic. Profesori i Universitetit Aleksandar Rastovic tha se ndikimi britanik ka qenë i pranishëm që nga viti 1837, kur janë vendosur marrëdhënie diplomatike me Principatën e Serbisë.

“Përfaqësuesit diplomatikë ishin gjithashtu agjentë të zbulimit. Arsyeja për veprimin është frika e vazhdueshme e ndikimit rus,” tha Rastovic.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli tha se mund të ndodhë që Presidenti i Serbisë të ndalohet të hyjë në Kosovë. Megjithatë, nën presionin e Shteteve të Bashkuara, Prishtina pranoi planin e vizitës së Presidentit të Serbisë./gazetametro.net

SHPËRNDAJE