“Moska është duke i ofruar Kim Jong Un atë që i ofroi Millosheviqit”

Në fund të vitit të kaluar, një qendër kërkimore ruse, e cila bashkëpunon rregullisht me Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe institucionet e tjera ruse, i ka bërë një propozim për të ringjallur marrëdhëniet politike me SHBA, Sergei Lavrovin dhe Kremlinin.

Përveç këshillës për të ringjallur dialogun mbi Ukrainën dhe për të filluar bisedimet mbi garancitë reciproke se nuk do të ketë sulme hakerash, ekspertët sugjeruan që udhëheqja ruse të ndihmojë Donald Trump në kontakt me Korenë e Veriut, gazetari rus dhe analisti politik Konstantin von Egert shkruan në tekstin e tij autorial për gazetën gjermane “DW”.

Ai ka thënë se argumenti ishte e thjeshtë: Presidenti i Shteteve të Bashkuara, ka kritikuar vazhdimisht nga të gjitha anët, duke qenë mirënjohës për mbështetjen që mundëson një sukses në arenën ndërkombëtare.

“Është më mirë që zvogëlimi i tensionit në Gadishullin Korean është interesi kombëtar afatgjatë i Rusisë. Amerikanët ishin të parët për të filluar një luftë të re të ftohtë. Që atëherë, Donald Tramp ka bërë përparim serioz në negociatat me regjimin e Koresë së Veriut. Një gjë është e qartë: Shtëpia e Bardhë dhe Departamenti i Shtetit kanë gjetur një kombinim, e cila është për të filluar të qetësuar Kim Jong Un për të folur në lidhje me çarmatimin bërthamor të despotizmit të tij”, shkruan von Egert.

Ai thekson se Moska më në fund ka vendosur të hyjë në lojë në anën e Koresë së Veriut, dhe kjo është e kuptueshme, raportoi “Vestinet”, transmeton Periskopi.

“Pas një takimi të Lavrov dhe Kim javën e kaluar, u bë e qartë se Kremlini dëshiron sa më shumë që të jetë e mundur për ta bërë marrëveshjen e Trump me Korenë e Veriut më të vështirë, në rastin më të mirë, për të asgjësuar qasjen e lehtë të Uashingtonit dhe Phenianit. Lavrov e informoi Putinin në mesazhin e Putinit dhe shpjegoi në detaje se cila është këshilla kryesore: mos merrni koncesione të njëanshme derisa amerikanët të fillojnë heqjen e sanksioneve”, shkruan von Egert.

Ai vëren se kjo është pikërisht në kundërshtim me vijën e Uashingtonit që kërkon dëshmi praktike të çarmatimit dhe vetëm atëherë mund të anulohen sanksionet, ndihmat humanitare, investimet dhe pranimi në rrethin e shteteve të civilizuara të besimit të denjë.

“Ndryshe nga menyja në pritjet ceremoniale në Kremlin, menyja e politikës së jashtme ruse është më tepër jobiblike. Moska në të vërtetë e dëmton diktaturën e Koresë së Veriut e njejta pjatë që dikur i shërbehej Saddam Husseinit, Slobodan Millosheviqit ose Viktor Janukoviqit, dhe sot mushkat iraniane dhe Bashar al-Assad. Pjatë quhet: “Zhvendosja e regjimit nuk do të kalojë!” Në shumicën e rasteve, recetat e kuzhinës së Kremlinit u përmbysën nga ata që i provuan: Sadam ishte varur, Millosheviq vdiq në Hagë, Janukoviq (më i lumtur nga të gjithë) kaloi me miliona të vjedhur në restorantet e Moskës. Asad dhe teokracia iraniane janë ende në pushtet”, u shpreh von Egert.

Megjithatë, nuk duhet harruar se Rusia, ndryshe nga SHBA, Kina dhe Koreja e Jugut, ka shumë pak ndikim në Korenë e Veriut. Edhe më pak nga Japonia. Meqë ky fakt nuk mund të neglizhohej në Kremlin, Lufta e Ftohtë 2 u bë politika zyrtare ruse. Mbajtja e një diktature të paparashikueshme me një bombë atomike në kufijtë lindorë nuk është saktësisht në përputhje me interesat e sigurisë të Rusisë. Por nuk ka rëndësi: supremacia ruse ka mësuar shumë për të ndarë interesat e shtetit dhe të shoqërisë nga vetja”, përfundoi von Egert.

SHPËRNDAJE