Ndodh në Rusi: E shkruajnë emrin e kritikuesit të qeverisë që komuna ta pastrojë borën

Banorët e Moskës thonë se kanë gjetur se e vetmja mënyrë për të marrë këshillin që ta pastrojë borën, është të shkruajë emrin e kreut të opozitës Aleksei Navalny në të.

Postimet në Facebook dhe Twitter kanë marrë mijëra pëlqime, pasi banorët e pakënaqur treguan se ata u përpoqën që emrin e kreut të opozitës “Navalny” ta shkruajnë me sprej llak në dëborën e qytetit.

Krejt kjo nga frustrimi në ngadalësinë e autoriteteve në largimin e borës.

Një përdorues tha se masa nxiti reagim të menjëhershëm dhe se punëtorët e këshillit i hoqën grafitët “brenda disa orësh”.

Navalny është kritiku më i njohur rus i Presidentit Vladimir Putin dhe mediat shtetërore nuk e përmendin kurrë atë me emër.

Presidenti Putin me famë botërore refuzon të telefonojë Z. Navalny me emrin e tij, zakonisht duke iu referuar atij si “atij personi” kur kërkohet për të.

Moska është mbuluar me një masë të dëborës këtë vit dhe ka përjetuar disa nga reshjet më të rënda të dëborës në dekada.

SHPËRNDAJE