Pamje kur piloti arrinë të aterroj avionin pa rrotat e përparme

Një pilot është konsideruar një hero pas arriti të bëjë një ulje emergjente pa rrotat e para.

Piloti i Myanmar Airlines u detyrua të aterronte avionin në mënyrë dramatike në Mandalay, Myanmar, këtë (të dielën) mëngjes pasi pajisjet e uljes nuk arritën të aktivizoheshin

Regjistrimi tregon aeroplanin duke u ulur në një mënyrë mbresëlënëse përpara se maja e hundës të vijë përpara dhe të shkelet përgjatë pistës, ndërsa avioni përfundimisht do të ndalet më tej në pistë.

Piloti, kapiten Myat Moe Aung, bëri dy fluturime para kësaj në mënyrë që kontrollorët e trafikut ajror të mund të shihnin nëse pajisja e uljes ishte poshtë. Ai gjithashtu u përpoq të aktivizonte një procedurë rezervë për të aktivizuar pajisjet, por kjo dështoi gjithashtu.

Pavarësisht se asgjë nuk punonte për të, kapiteni arriti të mbërrinte në mënyrë të sigurt duke hedhur karburant për të ulur peshën në ulje dhe askush në bord nuk kishte një dëmtim – me raportimin e Daily Mail kishte gjithsej 89 njerëz në fluturim.

Në një post në faqen e tyre në Facebook, Myanmar Airlines shpjegoi procedurën që piloti ndoqi dhe falënderoi të gjithë pasagjerët dhe ekuipazhin në bord.

Postimi lexon kështu: “Kapiteni pastaj aktivizoi procedurën e uljes së emergjencës, por ende nuk ishte duke punuar. Ai bëri dy shtigje fluturimi para ATC për të kontrolluar nëse pajisja e uljes së hundës ishte poshtë apo jo.

“Pastaj kapiteni ndoqi procedurat emergjente dhe bënë djegien e karburantit për të zvogëluar peshën e uljes”.

Postimi vazhdoi: “Në 12 maj, aeroplani ishte fluturuar nga kapiteni Myat Moe Aung, dhe 3 anëtarë të ekuipazhit të kabinës u ulën në mënyrë të sigurtë në aeroportin Mandalay pa viktima dhe asnjë lëndim në bord. Udhëtarët u evakuan me evakuime të duhura emergjente nga ekuipazhi i kabinës gjithashtu.

“Kombëtare Airlines Myanmar do të donte të shpreh vlerësimin tonë të thellë për të gjithë pasagjerët në bord dhe ekipet tona. Ne do të vazhdojmë të përpiqemi të mbajmë të gjitha fluturimet e UB për standardet më të larta të sigurisë dhe të ofrojmë udhëtime të sigurta për udhëtarët tanë”.

Vetëm pak ditë më parë, një tjetër aksident ajror ndodhi në aeroportin Yangon të Myanmar, me avionin që rrëshqiti në pistë dhe plagosi 11 vetë./Express/

SHPËRNDAJE