Pas sulmit nga SHBA, shikoni çfarë vendimi mori Assad

File photo of Syria's President Bashar al-Assad answering journalists after a meeting at the Elysee Palace in Paris...Syria's President Bashar al-Assad answers journalists after a meeting at the Elysee Palace in Paris in this December 9, 2010 file photo. Assad said he would "live and die" in Syria and warned that any Western invasion to topple him would have catastrophic consequences for the Middle East and beyond. REUTERS/Benoit Tessier/Files (FRANCE - Tags: POLITICS HEADSHOT)

Ushtria siriane ka vendosur edhe 5 mijë ushtarë në Duma pranë Damaskut, e cila u kthye nën kontrollin e plotë qeveritar të dielën pas sulmeve të supozuara kimike.

Qeveria në Damask në muajin shkurt dhe mars ndërmorri një ofensivë në Ghutan Lindore.

Sulmet kimike u zhvilluan më 7 prill nxiten Shtetet e Bashkuara, Britaninë e Madhe dhe Francën të nisin sulmeve ajrore në Siri.(Shtyp mbi pamjen e mëposhtme dhe shikoje ⤵)

Qeveria siriane dhe Rusia kanë kundërshtuar akuzat e vendeve perëndimore për përgjegjësinë e sulmit kimik në Duma. Misioni OPCW mbërriti në Siri dhe pritet të vizitojë sot Duman.

SHPËRNDAJE