Petkoviq: Kosova nuk e ndaloi vizitën e Vuçiqit në Kosovë, ne e anuluam vetë

Drejtori i të ashtuquajturës zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq ka thënë se presidenti serb, Aleksandar Vuçiq nuk është ndaluar që ta vizitojë Kosovën.

Petkoviq tha se vizita ishte planifikuar, por që sipas tij ajo ishte anuluar për shkak të vdekjes së patriarkut serb Irinej. Ai tha se askush nuk e ndaloi presidentin e Serbisë të hyjë në Kosovë dhe se një njoftim i tillë nga Prishtina nuk ekziston, por që sipas tij ishte vetë Beogradi që e anuloi vizitën e planifikuar për të shtunën e kaluar, transmeton Gazeta Express.

Ai e ka komentuar edhe reagimin e ministres së Punëve të Jashtme të Kosovës, Meliza Haradinaj-Stubllës që tha se Vuçiqi s’mund të hyjë në Kosovë pa kërkuar falje për gjenocidin.

“Ajo donte të bënte një shfaqje politike dhe të godiste normalizimin. marrëdhëniet dhe dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës”, tha Petkovic për TV Pink.

Sipas Petkoviqit, zyra që ai drejton e kishte informuar Prishtinën se Vuçiq dëshironte ta vizitonte veriun e Kosovës, si dhe pesë lokacione në të cilat, siç thotë ai, “dyshohet se ka varre masive të serbëve dhe joshqiptarëve”.

“Ne i kërkuam Prishtinës që të fillonte gërmimin e atyre varreve sa më shpejt të ishte e mundur, por ata nuk pranuan. Kur e ngritëm çështjen në dialog, pala e Prishtinës refuzoi të dorëzojë arkivat e UÇK-së sepse ato dokumente tregojnë saktësisht se sa vende të tilla ka”, tha Petkoviq.

Ai tha se pas kërkesës së Vuçiqit për ta vizituar Kosovën, BE-ja tha se tensionet duhet të ulen për shkak të qytetarëve shqiptarë dhe atyre serbë, duke thënë se vizita duhej të anulohej.