Rama: Demarkacioni nuk është problem i Malit të Zi, kosovarët ta zgjidhin mes vete

Edi Rama dhe Ramush Haradinaj kanë folur për marrëdhënie të mira mes shqiptarëve dhe Malit të Zi. Të dy kryeministrat, i Shqipërisë dhe ai kosovar, vlerësuan se të njëjtat raporte duhet të vazhdohen të kultivohen. Rama tha se demarkacioni mes Kosovës dhe Malit të Zi është problem që kosovarët duhet ta zgjedhin mes vete.

“Mali i Zi nuk është koritë asnjë herë me kosovarët”, ka deklaruar kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, derisa është pyetur në Tiranë për zgjidhjen rreth Demarkacionit.

“Kosova ka një traditë të mirë të bashkëpunimit me popullin e Malit të Zi, por edhe Kosova ka qenë shumë e kujdesshme në momente kyçe të këtij shteti. Tema e demarkacionit është një fazë ku Kosova procedon me rregullativën e vet politike. Ne do t’i drejtohemi vendit fqinj kur të kemi një qëndrim më të qartë të të gjeturave tona”, ka thënë shefi i ekzekutivit të Kosovës në konferencën e përbashkët me homologun e tij Edi Rama, pas takimit në Kryeministrinë e Shqipërisë.

Derisa, Edi Rama po për këtë çështja ka vlerësuar se Haradinaj, tash si kryeministër duhet dhe beson se do të ndahet nga pozicioni i tij opozitar për demarkacionin, raporton Gazeta Express.

“Është një problem i cili nuk është problem i Malit të Zi dhe duhet ta zgjidhë Kosova në funksion të ardhmërisë së vet. Mali i Zi është një vend dhe një popull mik i padiskutueshëm me të cilin shqiptarët kanë pasur marrëdhënie të shkëlqyera”, tha kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. /GazetaExpress/

/

SHPËRNDAJE