Rusia shokohet nga vendimi i fundit i SHBA-ve pas zhvillimeve në Siri

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përgatisin sanksione të reja kundër Rusisë për shkak të mbështetjes së vazhdueshme të presidentit sirian Bashar al-Assad, tha sot ambasadorja amerikane në OKB, Nikki Haley.

Ajo tha për CBS se ministri amerikan për Financa, Steven Mnuchin do të shpallë sanksionet të hënën, transmeton Reuters. Po ashtu Haley tha seeklaroi sot se SHBA-ja nuk do të bisedojë “një në një” me presidentin sirian Bashar al-Assad.

Ajo tha se Siria deri tani ka refuzuar të marrë pjesë në negociatat multilaterale si pjesë e procesit politik në të cilin ndërmjetësojnë OKB-në, dhe shtoi se Rusia duhet të “dorëzojë” Sirinë për negociata.(Shtyp mbi pamjen e mëposhtme dhe shikoje ⤵)

SHPËRNDAJE