Sekreti i ushtrisë amerikane për të ju zënë gjumi brenda 2 minutave

Army National Guard soldiers catch a few minutes of sleep on board C-17 Globemaster tail number 6063 en route to Fort Hunter Liggett in central California June 6, 2015. The mission was part of the 349th Air Mobility Wing's Air Force Specialty Code Training Weekend providing reservists with hands-on, realistic training that helps to hone their skills. This AFSC Training Weekend centered around the wing's ability to respond to a major earthquake in northern California, while working in concert with other branches of the military, federal and state agencies to provide relief and support where needed. (U.S. Air Force Photograph by Heide Couch/Released)

Shumë prej nesh rrotullohen gjatë natës përderisa përpiqemi të flemë por ndonjëherë është më kot.

Por, duket se në fund ka një zgjidhje që mund të ju shtyej të flini brenda 2 minutave.

Libri “Relax and Win”, përmban një metodë të fshehtë ushtarake amerikane që mund të ju ndihmojë të flini për vetëm 10 sekonda.

Kjo teknikë thuhet se është përdorur nga ushtarët për të rënë më shpejt në gjumë kur i është dashur në mënyrë që të pushojnë më shumë.

Së pari duhet të relaksoni muskujt në fytyrën tuaj, duke përfshirë gjuhën, nofullën dhe muskujt që janë rreth syve tuaj.

Pastaj duhet që shpatullat tuaja kur të shtriheni t’i lëvizni njërën njëherë dhe tjetrën një herë për dy tre sekonda.

Hapi i tretë përfshinë frymëmarrjen dhe thuhet se duhet të marrësh thellë frymë, të relaksohesh në gjoks dhe në fund t’i relaksosh pak këmbët.

Ju duhet të filloni me kofshët tuaja dhe pastaj të lëvizni në këmbët tuaja më poshtë.

Pasi të keni qetësuar trupin tuaj për 10 sekonda te çdo hap, atëherë duhet ta pastroni plotësisht mendjen tuaj.

Sipas librit, këto tri metoda mund t’ju ndihmojnë ta bëni këtë:

Së pari, të imagjinoni veten të shtrirë në një lundër në një liqen të qetë, asgjë tjetër përveç qiellit mbi ju.

Mund të provoni gjithashtu të thoni “mos mendoni, mos mendoni, mos mendoni” pa pushim për dhjetë sekonda./Indeksonline/

SHPËRNDAJE