“Sipas marrëveshjes së Thaçit Kosova jep tre komuna, merr vetëm Preshevën”

Gazetari kosovar Mefail Bajçinovci përmes një statusi në rrjetin social Facebook ka shkruar që sipas marrvëshjes së presidentit, Hashim Thaçi, Kosova jep 1 mijë kilometra katror bashkë me 3 komuna Leposaviç, Zubin Potok dhe Zveçan, transmeton Gazeta online Veriu.info

Sipas tij në këmbim të kësaj i ofrohen 600 kilometra katror me vetëm një qytet Preshevën, kurse Bujanovci dhe Medvegja mbesin sërish pjesë e Serbisë.

“Mbi 400 kilometra i humb Kosova, mesiguri kēto janë ato kilometrat e “Rankoviçit” që Hasha po tenton me i shit në publik”, shkruan Bajqinovci.

Ky është statusi i plotë i tij:

SHPËRNDAJE