15.5 C
Mitrovice, XK
6 August, 2020
Etiketimet Veriu

Etiketim: Veriu

Shqiptarët e veriut të Kosovës kundër shkëmbimit të territoreve

Qytetarët që jetojnë në pjesën veriore të Kosovës, kundërshtojnë në çdo formë shkëmbimin e mundshëm të territoreve me Serbinë. Ata theksojnë se resurset më të...

Sveçla i druhet eskalimit të situatës në veri

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga Vetëvendosje, Xhelal Sveçla ka thënë se i druhet një eskalimi të paralajmëruar të situatës në veri. Në Interaktiv të...

I frikshëm muri që po ndërtohet në Mitrovicë

Ndërtimi i një muri deri në 70 centimetra i lartë në pjesën veriore të urës mbi lumin Ibër nuk shihet si rrezik nga Qeveria...

Serbia vazhdon ndërtimin e ‘Luginës së Diellit’, Kosova s’ka fuqi ta...

Punimet në “Luginën e Diellit” që patën filluar në vitin 2016, u patën ndërprerë përkohësisht me urdhër të Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor...

“Ky është padroni i veriut të Kosovës”

“Jam e habitur me trimërinë e drejtorit të Zyrës për Kosovën Marko Gjuriq ,i cili erdhi nga Beogradi për të marrë pjesë në Kuvendin...

A po i falet Serbisë Liqeni i Gazivodës?

Liqeni i Ujmanit shtrihet në dy shtete; atë të Kosovës dhe Serbisë, por serbëve nuk ju mjafton vetëm pjesa që ju takon, ata kërkojnë...

Rriten borxhet e komunave veriore ndaj Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit

Nënkryetari i Komunës, Faruk Mujka dhe drejtori i Kompanisë Rajonale “Ujësjellësi” Mitrovicë, Sami Miftari, kanë biseduar për gjendjen aktuale në këtë kompani dhe mundësitë...

Shqiptarët dhe serbët e qytetit të ndarë bashkohen në arkë

Në fillim, Ivana Petroniç hezitonte të udhëtonte nga ana serbe e qytetit të ndarë të Mitrociës për në anën shqiptare. Pastaj, ajo zbuloi ETC-në,...

Të rinjtë serbë me këngë nacionaliste provokojnë pranë Urës së Ibrit...

Sot në orët e pasdites dhjetra të rinj serbë në mënyrë të organizuar, janë mbledhur tek Ura e Ibrit. Ata kanë vallëzuar dhe kënduar këngë...

Shqiptarët e zhvendosur nga veriu i Mitrovicës s’kanë ku të kthehen

Kthimi i pronave të uzurpuara te pronarët e ligjshëm mbetet një parakusht i domosdoshëm për kthimin e qytetarëve shqiptarë të zhvendosur nga veriu në...

Gazeta Online