Të paktën 148 civilë janë evakuuar nga Ghouta, mes ta 80 fëmijë

Të paktën 148 civilë janë evakuuar nga Ghouta, mes ta 80 fëmijë. 

Të paktën 148 persona janë evakuuar nga Ghouta Perëndimore. Lajmin e ka bërë të ditur gjenerali rus Yury Yevtushenko.

Evakuimi ka nisur si iniciativë e OKB-së për t’i shpëtuar civilët që shumë shpesh janë bërë pjesë e luftimeve mes rebelëve dhe ushtrisë siriane që mbështesin Assad-in.(Shtyp mbi pamjen e mëposhtme dhe shikoje ⤵)

Sipas mediave ndërkombëtare Siria shumë shpesh e përdorë këtë strategjinë e gazit për ta spastruar vendin para se të sulmojë me forca të armatosura./arbresh.info.

SHPËRNDAJE