Tortë kokosi

Përbërësit

210 gr miell gruri
125 gr griz ose miell misri
210 gr margarin
210 gr sheqer
225 ml qumësht kokosi
75 gr kokos
2 limon
½ pluhur për pjekje
150 gr sheqer pluhur
1 luge lëng limoni
300 luge qumësht kokosi

Hapat

1

Pergadisim kallepin per embelsira qe I largohet rrethi me madhesi 26 cm te cilin e mbulojme me leter per pjekje.

2

Perzijme margarinen e mbajtur ne temp ambienti me sheqerin derisa te behet mase kremoze.

3

Shtojme ngadale gjat perzierjes qumeshtin e kokosit,lengun e limonit, dhe levoren e grir ne rende te limonit.

4

Perzijme miellin e grurit,pluhurin per pjekje,miellin e misrit ose grizen, dhe te gjitha keto I shtojme tek perbersit e lengshem.

5

Masen e perziejme mire me luge dhe qesim ne kallep,pjekim ne 160 grade per 50 minuta.

6

Pandispanjen e pjekur e leme te ftohet teresisht.

7

Ne nje ene te vogle qesim sheqerin pluhur,lengune limonit dhe dhe qumeshtin e kokosit.

8

Glazuren me lengune limonit e qesim siper pandispanjes se ftihur dhe leme te ftohet ne temp ambienti.

SHPËRNDAJE