A po negocion AAK me VV-në për koalicion? Flet Daut Haradinaj

Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj ka hedhur poshtë raportimet e sotme se partia e tij është duke negociuar me Vetëvendosjen për koalicion paszgjedhor dhe hyrje në qeverinë që pritet të formohet nga Albin Kurti.

“Asnjë negociatë nuk është duke u zhvilluar mes AAK’së dhe VV’së që ne si Aleancë të jemi pjesë e qeverisë që pritet të formohet pas zgjedhjeve të 14 shkurtit.”, ka thënë Haradinaj për Periskopin.

Ai ka shtuar se kushdo që po tenton të flasë apo negociojë me dikend, është duke e bërë në emër të tij personal dhe asnjëherë në emër të Aleancës.

“Oferta e AAK për çfarëdo mundësie të kyçjes në një koalicion qeverisës është e ditur dhe publike tashmë një kohë të gjatë. Ajo ofertë është Ramush Haradinaj President. Jashtë kesaj oferte ne nuk kemi vota për askënd tjetër, ndërsa fituesit të ketyre zgjedhjeve i uroj fitoren dhe formim sa më të shpejt të institucioneve të reja”, ka sqaruar Haradinaj.

Ndryshe burime të Metros sot kanë bërë me dije se Ramush Haradinaj është duke negociuar me Albin Kurtin për koalicion pas zgjedhorë. Këto burime kanë bërë me dije se Kurti i ka ofruar Haradinajt pozitën e kryetarit të Kuvendit, derisa ai vet kryeministër, ndërsa Vjosa Osmani presidente.